Varicella – “ovčije boginje”

Ovčije boginje (chicken pox – engl.) su benigno virusno oboljenje koje se tipično javlja u dečijem uzrastu i najčešće protiče bez komplikacija. Druge kategorije obolelih, poput adolescenata i odraslih su u povećanom riziku za dobijanje ozbiljnije forme bolesti.  Posebno su osetljive imunokompromitovane osobe, trudnice, novorodjenčad i osobe sa hroničnim bolestima, te ove kategorije zahtevaju intenzivan medicinski tretman.
Izazivač je Varicella Zoster virus, koji u organizam ulazi putem respiratornog sistema, gde se primarno i nastani, a potom limfnim putevima dolazi do slezine i jetre, dok putem krvi biva transportovan do kože i drugih organa.
Inkubacija traje u proseku 10-14 dana, nekada i do 3 nedelje. Zaraznost počinje dva dana pre izbijanja ospe i traje sve do otpadanja poslednje kraste na koži.
Prenošenje bolesti je višestruko: indirektnim putem sa obolele na zdravu osobu putem izdahnutog vazduha, direktnim kontaktom obolele i zdrave osobe ili sa obolele majke na plod.                                                                                    

Izbijanju ospe mogu prethoditi prodromalni simptomi: malaksalost, gubitak apetita, bol u grlu, glavobolja. Pojava ospe vrlo često je praćena i umerenim skokom telesne temperature.
Ospa je multiformna, što znači da se u jednom trenutku mogu videti sve faze njenog toka, od početne promene - papule, preko plika – vezikule, pa sve do kraste. Izbijanje ospe je u naletima i obično pojava novih promena ukupno traje 3-5 dana. Prve kožne lezije se javljaju na glavi i trupu, a potom i na ekstremitetima. Uobičajena je pojava u kosmatom delu glave, a mogu se javiti na tabanima, u spoljašnjem usnom kanalu, na vežnjaši oka, na sluznici usne duplje, ždrela itd. Deca sa  normalnim imunitetom u proseku imaju 250 – 500 promena na koži tokom trajanja bolesti. Ukoliko se javi povišena temperatura, ona obično traje do 4 dana.
Lečenje je uglavnom simptomatsko: antipireticima (koji nisu iz grupe salicilata) se spušta povišena temperatura. Antibiotici su rezervisani samo za slučajeve u kojima postoji sekundarna bakterijska infekcija kože. Antivirusni lekovi se primenjuju kod  obolelih koji su u riziku za dobijanje komplikovane forme bolesti.
Nega kože podrazumeva redovno kupanje umereno toplom vodom bez korišćenja kupki odnosno sapuna u fazi ospe. Maloj deci treba skratiti nokte na dužinu koja onemogućava grebanje kožnih promena.Tokom spavanja mogu im se navući mekane pamučne rukavice.
Ishrana tokom bolesti je uobičajena. Treba insistirati na dovoljnom unosu tečnosti.
Aktivnost deteta ne treba sputavati kod nekomlikovane varičele.
Vakcina protiv varičele, koja je u velikom broju zemalja uvrstena u obavezan kalendar vakcinacije, dala je odlične rezultate. Idealno je dati je detetu izmedju 12 i 15 meseci starosti, i tako primenjena predstavlja potpunu i doživotnu zaštitu. Na našem tržištu još uvek nije registrovana.